14. Buluşma

Program & İçerik

14. TÜRKİYE GİTAR BULUŞMASI

Bilkent Üniversitesi 

02-05 Temmuz 2022

BULUŞMA İÇERİĞİ

14. Türkiye Gitar Buluşmasının konusu “NEREDE BU SEYİRCİLER?” 

Özellikle son çeyrek yüzyılda dünya genelinde gittikçe daha da artan bir şekilde Gitaristlerin Gitaristlere çaldığı absürtleşen gitar dünyasına dikkat çekip üzerine düşüneceğiz. 

Buluşma içinde yer alacak Etkinlikler şöyle:

SEÇMELER

Buluşmada Seçmelere katılarak yer alınabilecek etkinlikler aşağıdadır. Seçmelerin çağrı ve ayrıntılarıyla ilgili paylaşım daha sonra ayrıca yapılacaktır. 

Buluşma içinde 2 adet “Genç Gitaristler” konseri bulunacak. 

  • Birinci konser gitar hocalarının referans vererek önerdikleri, 
  • İkinci konser Buluşmada çalmak üzere kendi şahsi olarak başvuracak “Gitar Öğrenci”lerine ayrıldı, 

Başvuru yapacaklardan 12 Haziran 2022 tarihine kadar seslendirmek istedikleri eserlerin video kayıtları istenecektir. Adaylar hocalardan oluşacak geniş bir Jüri tarafından değerlendirilecektir. 

Ustalık Derslerinde çalarak aktif yer almak için seçme listesine dahil olmak isteyenlerin korad@bilkent.edu.tr adresinden mail ile Kağan Korad’la irtibat kurmaları gerekmektedir. Bu derslere başvuracak öğrencilerin “Gitarda İleri Düzey” olması şartı vardır.

  • Jeremy Jouve

İsimlerini Aktif yer almak üzere listeye kaydettirmiş olan öğrencilerden kimlerin çalacağı Jouve’un tercih edeceği yöntemle derste seçilecektir. 

  • Maestro İlkim Yılmaz / Aranjuez 

Piyano eşliğiyle gerçekleşecek ustalık dersinde aktif yer almak isteyenler, 15 Haziran 2022 tarihine kadar çalışmak istedikleri bölüm ya da bölümlerin tek parça halinde güncel bir video kaydını Kağan Korad’a yollamaları gerekmektedir. Derste kimlerin çalacağına yollanan videolara göre maestro İlkim Yılmaz karar verecektir.

KONSERLER

. Jeremy Jouve

. Cenk Erdoğan

. Tolgahan Çoğulu & Sinan Ayyıldız – Saz       

. Sümeyye Ergün

. Faran Suyolcu

. Ebru Beş

. Gamze Sugötürmez

. Abdullah Hatipoğlu

. Murat Köseler, Ayberk Saylam – Kahon & Gitar Ali Can Ergüç – Flüt

. Ceyhun Güneş, Doruk Okuyucu & Mert Bağcan – Kahon

. Genç Gitaristler

USTALIK DERSLERİ

. Jeremy Jouve

. İlkim Yılmaz (Orkestra Şefi), “Bir Şefle Aranjuez” (*Piyano eşlikli)

GİTAR ATÖLYELERİ

. Tolgahan Çoğulu,  Mikrotonal Gitar, gitarla mikrotonların dünyasına açılan atölye çalışması.

. Cengiz Hakkı Eren, Gitar için Beste yapmak üzerine atölye çalışması.

. Kamil Erdem, Armoni Çözümlemeleri  H. Villa Lobos’un eserleri üzerinden gitaristler için pratik uygulamalarla atölye çalışması.

Buluşmanın 3. Akşamı aynı anda farklı konularda uygulamalı gitar atölyeleri gerçekleşecek, tüm katılımcılar ilgilerini çeken konudaki atölyeye aktif olarak katılabilecektir. İsteyenler Buluşmanın son günü “Gitar Dersleri” kapsamında Atölyesine katıldıkları hocalarla birebir çalışmaya devam da edebilirler.

GİTAR DERSLERİ

30 un üzeride profesyonel gitar hocası son akşam katılımcılarla birebir gitar dersleri yapacaklar. Öğretmen-öğrenci dağılımı her zamanki gibi kurayla belirlenecek. Buluşmaya katılımcı (çalışma yapmak için) aktif ya da pasif olarak başvuru yapan herkes derslere başvurusu doğrultusunda katılabilecek.  

MÜNAZARA

Münazara,  iki takımın çeşitli konularda bilgi birikimlerini, hitabet ve iletişim kabiliyetlerini, hızlı düşünme ve karar alma yeteneklerini yarıştırdığı bir “İkna Oyunudur”. 

Tartışma konusu: “SORUN NEREDE?” Klasik gitarın 1990 sonrasında artan bir hızla gitarsever seyircisini kaybetmesinin sebebi nedir sorusuna iki takım, iki farklı savunma sunacak, kim fikrini daha iyi savundu oylar ve son karar seyircinin…

GİTAR FUARI & DEMONSTRASYONLARI

Her zaman olduğu gibi Buluşmaya katılan Gitar Yapımcılarımızın Fuayedeki sergileri ve Bilkent Konser Salonunda gerçekleşecek seslendirilmeleri gitaristlerin ilgisine sunulacak..