13. Buluşma

Seminer & Ustalık Sınıfları

Konserans 

“Folklorla Klasik Arasında…LATİN AMERİKA”

Bu seneki Buluşmanın yabancı konuğu Yamandu Costa. Usta virtüöz Bilkent’te kendisinden, Güney Amerika müziğinin karakteristik özellikleri, klasik gitaristler ve yerel müzisyenlerin bu müziğe yaklaşım farklılıkları ve daha bir çok konu hakkında düşüncelerini paylaşıp, Suyla Polat’la atölyeçalışması yaptığı seminer boyunca, kendisi de bolca eser seslendirmekten geri kalmadı. Sohbetli konser tadındaki ilham verici seminerini zevkle izleyebilirsiniz.

Yamandu COSTA

Brezilya, Rio Grande do Sul, Passo Fundo’da doğdu. Gitar çalışmalarına 7 yaşında, OsFronteiriços grup lideri babası Algacir Costa ile başladı. Arjantinli virtüöz Lúcio Yane ile tekniğini geliştirdi. 17 yaşında ilk kez São Paulo’da Circuito Cultural Banco doBrasil’ de çaldı. Finli film yapımcısı Mika Kaurismaki’nin müzik belgeselindeki “Brasileirinho” rolüyle uluslararası alanda ismini pekiştirdi.

Yamandu, Güney Brezilya müziğini, Choro ve Samba’yı özel bir teknikle icra edebilen ender gitaristlerden… 


Seminerler

YouTube üzerinden canlı gerçekleşecek 3 seminere izleyici olarak katılabilir ve konu hakkında sormak istediğiniz soruları sorabilirsiniz. Seminerlerden ikisi özellikle müzisyenlerin Pandemi döneminde çok ihtiyaç duyduğu iki önemli konuya; evde kayıt ve yaşamımızda sağlıklı psikolojimizi sürdürebilme tüyoları verirken, diğer seminer müzisyen sağlığına yönelik bilinçlenme ve fiziksel gelişim konularına yöneliyor.  

“Kendin Pişir, Kendin Ye, EVDE KAYIT” 

Çavgın ÇINKIT, Nurkan RENDA, Tolgahan ÇOĞULU, Behzat Cem GÜNENÇ, Emre GÖKALP

Bu seminerde gitar dünyasından kayıt hakkında tecrübeli 5 ismin ve YESA Elektronik Sistemler yönetici ve sahibi Yalçın TUĞSAVUL’un, kişisel deneyim bilgi ve tercih ettikleri ya da kullandıkları ekipmanları bizlerle paylaşmalarının yanı sıra, Buluşmanın “Gitar Tanıtımları” ses kayıtlarını da yapan YESA Elektronik Sistemleri’nin sahibi Yalçın Tuğsavul kullandıkları üst düzey ekipmanlar hakkında verdiği bilgileri ve amatör kayıtçılara tavsiyelerini bulabilirsiniz. Daha sonra Çavgın Çınkıt’ın möderatörlüğüyle sizlerin merak ettiklerinizi cevaplamaya çalışacağız.

Çavgın ÇINKIT

Müzik eğitimine solfej ve kulak dersleri alarak başladı ve 2009 yılında Eskişehir Atatürk Güzel Sanatlar Lisesinin açmış olduğu yetenek sınavını 1.lik derecesi ile kazandı. 2011 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarının açmış olduğu yatay geçiş sınavı ile okul değiştirdi ve çalışmalarına lisans dönemi sonuna kadar burada Alper Güncan ile devam etti. 2018 yılında mezun olan Çınkıt gitar yaşantısı boyunca birçok festival ve ustalık dersine katıldı burada yerli ve yabancı birçok usta isimle çalıştı. 2013 yılında düzenlenen 2. Antalya Gitar Festivali Yarışması’nda 1.lik, 1. Likya Gitar Festivalinde 3.lük, 2014 yılında yapılan Cemal Reşit Rey Gitar Yarışması’nda 2.lik, 6. Uluslararası Selanik Gitar Yarışmasında 3.lük, 1. seçilmeyen 5. Uluslararası Peja Gitar Yarışmasında 2.lik ödüllerine layık görülmüştür. 2016 Yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile, 2017 yılında Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ile Bodrum ve Muğla’da J. Rodrigo – Aranjuez Konçertosu eserini solist olarak seslendirdi.

 2010 – 2017 yılları arasında Alper Es ile birlikte Duo Anatolia projesi kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinde başarılı konserlerde yer aldı. 2020 Yılında A. Segovia’nın kurduğu Accedemia Musicale Chigiana yaz okulunda Oscar Ghiglia ile çalışmış ve üstün başarı bursu almıştır. Halen Oscar Ghiglia ve Elena Papandreou ile çalışmaya devam etmekte olup 2019 yılından beri Eskişehir Teknik Üniversitesinde Öğr. Gör. olarak çalışmaktadır. Tüm bunların yanı sıra gitar ile ilgili dijital çalışmalar da yapan Çınkıt 2020 yılında kurduğu Joinard projesi ile hem Joinard.com web sitesi üzerinden abonelikli eğitimler vermekte hem de Joinard TV Youtube kanalında Gitar Saati programını sürdürmektedir.

Nurkan RENDA

21 Ağustos 1975’te Ankara’da doğdu. 1993 senesinde Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde klasik gitar bölümüne kabul edildi. Ireneuzs Strachocki, Kağan Korad, Ayhan Erman gibi hocalarla çalıştı ve aynı anda Ankara’da, Alpay, Tolga Çandar, Erkan Oban, Ümit Eroğlu gibi isimlerle stüdyo kayıtlarında bulundu.

1998’de Bilkent Üniversitesi’nden mezun olan Renda, 1999 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Müzikte İleri Araştırmalar Merkezi (MIAM) bünyesinde olan, “Tonmeister” master programına kabul edildi. Master programını Soner Egesel ile klasik gitar dalında tamamladı.

İstanbul’da bulunduğu süre içerisinde bir çok isimle stüdyoda ve sahnede gitarist ve aranjör olarak çalıştı. Renda, gitarist, eğitmen, besteci ve prodüktör olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Tolgahan ÇOĞULU

Yüksek Lisans ve doktorasını İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM)’da tamamladı. ‘Bağlama Tekniklerinin Klasik Gitar İcrasına Uyarlanması’ başlıklı doktora tezi 2011 yılında Almanya’da VDM Publishing tarafından yayınlandı. 2008 yılında ‘Ayarlanabilir Mikrotonal Gitar’ı tasarladı. 2012 yılında Atlas adını verdiği CD, Kalan Müzik tarafından basıldı. Mikrotonal gitar için 41 besteci eser yazdı. Mikrotonal gitar ile 34 ülkede konser ve seminer verdi. 2013 yılında Doçent, 2019 yılında Profesör oldu. 2014 yılında Georgia Tech Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Margaret Guthman Müzik Enstrumanları Yarışması’nda birincilik ödülü ve 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Özel Ödül” aldı.

2015 yılı Haziran ayında Sinan Cem Eroğlu ile kurdukları Mikrotonal Gitar Duo’nun CD’si Kalan Müzik tarafından yayınlandı. 2014 yılında İTÜ’de dünyanın ilk mikrotonal gitar bölümünü kurdu. 2016 senesinde bir sene boyunca Bristol Üniversitesi’nde ‘Mikrotonal Gitarda Tarihsel Akort Sistemleri’ başlıklı araştırma konusuna çalıştı ve seminerler verdi. 2015-2017 yılları arasında Würzburg Müzik Üniversitesi ile yaptığı ‘Mikrotonal Gitar için Repertuar Yaratma ve Sunma’ isimli proje DAAD tarafından desteklendi ve bu çerçevede mikrotonal gitar ve ensemble için 12 besteci eser yazdı. 2018 yılında Fernando Perez ile beraber yazdığı mikrotonal gitar metodu İspanya’da yayınlandı ve ‘Microtonal’ adlı solo mikrotonal gitar albümü Ahenk Müzik tarafından yayınlandı. Halen İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ve Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde klasik ve mikrotonal gitar öğretmenliği yapmaktadır.

Behzat Cem GÜNENÇ

Behzat Cem GÜNENÇ küçük yaşta Ercan TANİŞ ile başladığı, gitar ve müzik eğitimini lisans ve lisansüstü seviyelerde, yurt içinde ve yurt dışında ki saygın okullarda tamamladı. Çok sayıda konser etkinliği yanısıra, konserlerinde Fazıl SAY, Necati GİRAY, Cem KÜÇÜMEN, Ceyhun SAKLAR, Mete ÇARIKÇI gibi bestecilerin eserlerinin ilk seslendirişlerini gerçekleştirdi.

“Türk Klasik Gitar Metotlarının İncelenmesi” ve “Klasik Gitarda Sol El İçin Yazılmış Sistematik Egzersiz Önerileri” başlıklı akademik çalışmalar yanısıra “Klasik Gitar Çalmak İster misiniz?” isimli gitar metodunu yayınladı.

Günümüzde gitar müziği bestecisi olarak, eserleri yurt içinde ve yurt dışında sıklıkla seslendirilmektedirler. Eserlerinden 1. Karadeniz Dansı Hollandalı Gitar Virtüözü Esther STEENBERGEN tarafından 2008 Eylül ayında çıkarttığı New Repertoire albümünün açılış parçası olarak kayıt edildi. Hayat, 12 Küçük Etüt, Music of Yeprem albüm çalışmaları da yayınlanmış CD çalışmalarıdır.

Bilinen diğer önemli projeleri arasında; 1. & 2. İTÜ Gitar Günler, KTÜ Gitar Günleri, Kocaeli Gitar Günleri, MyKlasikGitar.com, “Klasik Gitar Çalmak İster misiniz?” Ücretsiz çevrimiçi gitar okulu projesi bulunmaktadır. 

Akademisyen olarak Behzat Cem GÜNENÇ; İTÜ TMDK Yarı Zamanlı Çalgı Eğitim Programında ve Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümünde görev almış, çalışmalarına doktora eğitimi için ara vermiştir.

International Guitar Platform kurucu üyesi olan GÜNENÇ Çalışmaları ile müzik otoritelerinden her zaman övgüler almakta, performans, müzikoloji, pedagoji, kompozisyon ve akademik çalışmalarına yoğun şekilde devam etmektedir. 

Emre GÖKALP

Klasik gitar çalışmalarına 1996 yılında Ahmet Kanneci ile başladı. 2004 yılında Bilkent Universitesi Muzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde aldığı eğitimini Kağan Korad denetiminde sürdürdü.

2005 yılından itibaren lisans eğitimi gördüğü Hacettepe Universitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nın son sınıfında Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile İspanya Madrid’in önemli müzik okullarından Real Conservatorio Superior de Música de Madrid’de gitarist Miguel Trápaga ile çalışma olanağı buldu. Bu sürecin sonunda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’na dönüş yaparak Ahmet Kanneci’nin denetiminde Lisans bölümünden mezun oldu. 

2011 yılında Royal Academy of Music’in Lisansüstü Master of Arts programına kabul edildi ve Borusan Kocabıyık Vakfı’ndan aldığı eğitim bursu ile buradaki eğitimini Michael Lewin denetiminde tamamladı. Londra’daki eğitimini üstün başarı ve genel başarı ödülleri olan; DipRAM ve Frank Britton Prize alarak tamamlamıştır. 

1998 yılından itibaren; Alirio Diaz, David Russell, Fabio Zanon, Julian Byzantine, Tilman Hoppstock, Gary Ryan, Pavel Steidel, Carlos Bonell gibi gitar virtüözleri ve pedagogların ustalık sınıflarına katıldı.

1999 yılından itibaren katıldığı birçok uluslararası gitar yarışmasında dereceler aldı. 2016 yılında ‘’Paris Guitar Foundation’’ 1. Uluslararası Gitar Yarışmasında da 1.lik  ödülünün sahibi oldu.

2020 yılında gitar virtüözü ve besteci Celil Refik Kaya, ‘’Prelüd ve Dans’’ isimli eserini Emre Gökalp’e ithaf etti. Bu eserin ilk seslendirilişini Gökalp bu sene online olarak düzenlenecek olan ‘’13. Bilkent Gitar Buluşması’’nda gerçekleştirecektir. 

Türkiye’de ve yurtdışında; İngiltere, Amerika, İspanya, İtalya, Fransa, Bulgaristan, Ermenistan gibi ülkelerde performanslar verdi, festivallere katıldı. 2016 yılından bu yana Londra’da yaşayan Gökalp, pandemi sürecinde imkanların kısıtlanması nedeniyle performanslarını şimdilik online olarak sürdürmektedir.    


“Pandeminin Sessizliğinde Felsefenin Rehberliği, STOACI BİR BAKIŞ”

Pandemi, bir çok müzisyen için aktivitenin durarak belirsizliğin hakim olduğu depresif bir süreç oldu. Hayat bir çok zorlukla karşılaşılan çetin bir yolculuk, ihtiyaç duyduğumuz anahtar belki de yaşadığımız zorluklarla değil, birey olarak onlara ve hayata bakış açımızla ilgili olabilir. 

Tufan Kıymaz’la Stoacı Felsefe rehberliğinde çıkacağımız yolculukta hep birlikte içimizdeki sorulara yanıt arayacağız. 

Tufan KIYMAZ

Çalışmaları, zihin felsefesinde insan bilincinin bilimsel açıklamasının imkanına ve değer felsefesinde erdem etiği ve iyi yaşam konularına odaklanan Tufan Kıymaz, doktorasını 2017 yılında Indiana Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Şu anda Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesi olan Dr. Kıymaz, Toplum ve Siyaset Felsefesi ve Felsefeye Giriş dersleri vermektedir. Bilkent Öğretim ve Öğrenim Destek Merkezi için öğretim üyelerine etkin öğrenme teknikleri ve felsefi pedagoji konularında seminerler vermiş ve Bilkent Psikolojik Danışma ve Gelişim Merkezi adına psikolojik dayanıklılık konusunda Stoacı felsefe ve erdem etiği tabanlı atölye çalışmaları düzenlemiştir. Ayrıca, Başkent Üniversitesi onaylı Eğitim Koçluğu ve Pearson onaylı Çocuklarla Felsefe (P4C) eğitmenlik sertifikalarına sahiptir.


“Tehlikeden Doğan Fırsat, FOCAL DYSTONIA” 

Focal Dystonia özellikle gitaristlerde sıkça görülen ve müzisyenin enstrüman çalma yetisini büyük ölçüde engelleyen ve hatta bazen tamamen bitirebilen bir rahatsızlık. Bazılarını tanıdığınız bir çok Türk gitarist de bu rahatsızlığı yaşadı ya da hala yaşıyor. 

Bir süredir kendisi de Focal Dystonia ile mücadele eden Muzaffer Çorlu bu rahatsızlık konusunda dikkat edilecekler ve korunma yöntemleri gibi bilgilerin yanı sıra, kendi rahatsızlığını iyileştirme amacıyla başlayan süreçte tüm gitaristlerin el/hareket gelişimlerine olağanüstü yarar sağlayacağını keşfettiği çalışma ve yöntemleri bizlerle paylaşacak.

Muzaffer ÇORLU

1969’da Almanya, Münih’te doğan Muzaffer Çorlu, psikoloji, klasik gitar, etkileşim tasarımı ve psikoakustik alanlarındaki eğitim, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını çeşitli ülkelerde tamamladı. Aralarında İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Ghent Üniversitesinin de bulunduğu birçok üniversitede araştırmacı ve akademisyen olarak görev aldı. Yazdığı pek çok bilimsel makale Psychology of Music, Frontiers in Psychology gibi hakemli akademik dergilerde yayınlandı. 25 yıldır hazırlayıp sunduğu iki binin üzerinde radyo programı ve podcast ile özellikle bilim ve sanat konularını işlemeye devam ediyor. Aynı zamanda uluslararası müzik festivallerinde müzisyen ve jüri üyesi, TEDx organizasyonlarında konuşmacı olarak da yer alan Çorlu, akademik ve sanatsal faaliyetlerini, ikamet ettiği Belçika’dan sürdürmektedir.


Ustalık Dersleri

“Beethoven 3. Piyano Sonat’ından, Sor Grand Solo’ya, KLASİK DÖNEM”

Kompozisyon ve Şeflik bölümlerinden mezun genç orkestra şefi Barış Demirezer

 “19. Yüzyıl Gitar Eserleri, form ve eser kalitesi konusunda olağanüstü düzeydeler. İncelemeye başladığım günden bu yana hem şaşkınlık, hem de böyle değerli bir repertuvarı farketmemiş olduğum için suçluluk duydum” diyor ve ekliyor,

“Benim için yeni olan bu keşfim sonrasında hevesle dinlediğim bir çok kayıtta en ünlü gitaristlerin dahi bir çoğunun ne dönemsel stil veya temayüllere, ne de form ve armoni yapılarına hiç aldırmadan, klasik müzik geleneğinin tamamen dışında olarak tanımlanabilecek kişisel yaklaşımlarla eserleri yorumladığını şaşkınlıkla farkettim….”

Barış Demirezer’in analizleri doğrultusunda “Klasik Dönem Sonat Yorumu” üzerine Özberk Miraç Sarıgül’le yaptığı ustalık dersi aydınlatıcı bir deneyim sunuyor. Ayrıca form ve analiz konularında daha derin bilgi edinmek isteyenler için ikinci bir ek video iligilenenler için yanında hediye. 


Barış DEMİREZER

2012 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesine kabul edildi. Yiğit Aydın ile kompozisyon çalıştı. 2014 yılında orkestra şefliği derslerine başladı. Teori-Kompozisyon Sanat Dalı öğrencilerinin eserlerini seslendiren toplulukları ve Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrasını yönetti. 

Nicolas Pasquet, Christian Ehwald, Sigmund Thorp, Vladimir Ponkin, Rengim Gökmen, Gürer Aykal ve Orhun Orhon’un ustalık sınıflarına katıldı. Konser verdiği orkestraların arasında Orkestra Akademik Başkent, Karşıyaka Oda Orkestrası ve Hacettepe Gençlik Senfoni Orkestrası da bulunmaktadır. Koro şefliği alanında Ragnar Rasmussen ustalık sınıfına katıldı ve Devlet Çoksesli Korosunu yönetti. 

2018 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinden Üstün Şeref öğrencisi olarak mezun oldu ve aynı yıl Bilkent Üniversitesi bünyesinde Bilkent Çocuk Senfoni Orkestrasını kurdu. Demirezer, MÜZGENDER yönetim kurulu başkanlığı, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrasının genel müzik direktörlüğü ve şefliği görevlerini yürütmüştür. Bilkent Çocuk Senfoni Orkestrasının genel müzik direktörlüğü ve şefliği görevlerini yürütmektedir. Bilkent Üniversitesinde öğretim görevlisi ve Bilkent Üniversitesi Erken Müzik Eğitiminde eğitmen olarak çalışmaktadır. Orkestra şefliği çalışmalarına ise Rengim Gökmen ile devam etmektedir.


“Sebastian Bach’ın Şifresi- BWV 997-PRELUDE”

Johann Sebastian Bach…    Çalmak isteyen müzisyenlerde, hayranlık, heves, çekinme karışımı duygular yaratan, müziği matematik ve anlatımın en üst seviyelerindeki hayranlık uyandıran büyük besteci… Genç bir müzisyen için sorun şu ki bu derin müziği yorumlama konusunda bir çok farklı yaklaşım, fikir hatta dogma var. 

Bach’ın müziği olağanüstü bir dilin tüm yapısal özelliklerini taşıyor, bu dili nasıl iyi ifade edebileceğiniz konusundaki doğru tercihleri yapabilmek için bu dili oluşturan kelimeleri (motifler), beraber ilerleyen ya da birbiriyle diyalog kuran  hatları ayırt etmek ve cümeleleri barındırdıkları yönelimleri, ulaşmaları, içindeki ilişkileri anlayabilmek gerekiyor. Ancak tüm bu unsurları tanımlayabildiğimiz zaman, önümüzde beliren olası seçimler netleşecektir. 

Tüm bu öğeleri gitar üstünde uygulamalı çalışacağımız bir ustalıklık dersinde Özberk Sarıgül’le beraber müzikal analiz rehberliğinde yorum olasılıklarını arayacağız.


Kağan KORAD

KAĞAN KORAD Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Klasik Gitar Sanat Dalı lisans, yüksek lisans ve sanatta yeterlik programlarından onur dereceleriyle mezun oldu.

Bilkent Gitar Üçlüsü (1987-1999), Terci-Korad Gitar İkilisi (2000- 2012), Trio Anka (2012-) Salman-Korad bandoneon gitar ikilisi gibi üyesi olduğu farklı oda müziği guruplarıyla ve solo olarak Cizre’den Tekirdağ’a tüm yurdu kapsayan konserlerinin yanı sıra  Koblenz, Volos, Guitart, Naxos, Miami gibi büyük gitar festivallerinde konsertist, hoca ve jüri üyesi olarak yer aldı, Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika kıtalarında bir çok ülkede yüzlerce konser verdi. Bu konserlerde mensup olduğu guruplara  ithaf edilmiş içinde beş gitar konçertosunun da yer aldığı çok sayıda eserin dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Uluslar arası Volos Festivali 30. Yıl onur ödülü başta olmak üzere alanında çeşitli ödüllere layık görüldü.

Gitarlı  guruplar, solo gitar ve gitar orkestra için yaptığı birçok düzenlemeler bulunan Korad’ın Bilkent Gitar Üçlüsüyle (Bilkent Gitar Üçlüsü-Kalan Müzik, 2000) ve Terci Korad ikilisi ve Bilkent Gitar Üçlüsünün canlı kayıtlarını içeren (Akdeniz Renkleri-A.K Müzik, 2008) albümleri bulunmaktadır. Türkiye’de Bilkent Oda Müziği Günleri gibi organize ettiği bir çok etkinlik arasında 2006 senesinden bu yana, her sene devam eden 2017 Donizetti “”Yılın Klasik Müzik Etkinliği” ödülüne layık görülen Türkiye Gitar Buluşmaları ülkemizde klasik müzik alanında düzenlenen en kapsamlı ve dikkat çeken etkinlikler arasındadır. 

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde 2009-2017 yılları arasında bölüm başkanlığı ve dekanlık görevlerini de yürüten Korad, halen aynı bölümde çalışmalarını profesör olarak sürdürmektedir.