13. Buluşma

Tele Konserler

Yunanca “tele” (uzak, ırak) sözcüğünden alınarak yabancı dillerde bu anlamda kullanılan bir sözcüktür. 

Bu sene konserler bölümünde her biri dünyanın dört bir yanına dağılmış, gittikleri ülkelerde yaşamlarını profesyonel gitarist olarak sürdüren 15 Türk meslektaşımız, “video konser” leriyle bizlerle birlikteler. Bazılarını tanıdığımız, bazılarıyla ise yeni tanışma fırsatı bulacağımız gitaristlerimizin özgeçmişleri ve seslendirdikleri eserler şöyle;


Aktaş ERDOĞAN (Hollanda)

Aktaş Erdoğan, klasik gitar eğitimine Ozan Akyatan ve Bülent Ergüden’ in öğrencisi olarak başladı. Hollanda Kraliyet Konservatuarında Enno Voorhorst’ un öğrencisi olarak devam etti. Lisans ve yüksek lisans eğitimi sırasında Goran Krivokapić, Aniello Desiderio, Zoran Dukic, Laura Young, Lorenzo Micheli, Zoltán Katona, Wolfgang Lendle, Judicaël Perroy gibi önemli eğitmenlerin ustalık derslerine katıldı. ‘Dreamers of Dreams’ adlı albümünü 2015 yılında

Hollanda’nın Rotterdam kentinde kaydetti. Jorge Morel’ in Camino Artez Festivali için yazdığı ‘Recuerdos Del Camino’ duo eserini festivalde, Enno Voorhorst ile ilk kez seslendirdi. Hollanda’da 2015 yılında düzenlenen Twents Gitaar yarışmasında en iyi Hollandalı gitarist ödülüne layık görüldü. Erdoğan Avrupa, Uzakdoğu ve Avustralya’ da verdiği solo konserlerinin yanı sıra jazz ve dünya müziği üzerine de farklı proje ve konserler de yer aldı.

Konser Programı

Agustine Barrios Mangore (1885 -1944) La Catedral

Barkın SERTKAYA (Yeni Zelanda)

Barkin gitar kariyerine küçük yaşta Prof. Kağan Korad ile Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi İlkokulu’nda başladı. 12 senelik eğitimi sonrası Türkiye’nin ve dünyanın birçok şehrinde yarışmalara, konserlere ve festivallere katıldı ve kendine zengin bir müzik alt yapısı inşa etti. Kariyeri boyunca yurt içinde ve dışında önemli isimlerle tanışma ve çalışma fırsatı buldu. 2016 yılında Yeni Zelanda’ya taşındı ve Auckland Üniversitesinde klasik gitar sanat dalı koordinatörü pozisyonuna geçti. Sanatçı, şu an akademik kariyerini ilerletirken, aynı zamanda Yeni Zelanda’nın en zirvedeki müzik kuruluşlarıyla çalışmakta ve devamlı olarak çeşitli projelerde yer almaktadır.

Konser Programı

Bruce Paine (1947)Seiklos Chimes

Başak BOLLMANN & Anna MACKRODT – Duo Saitenzeit (Almanya)

1983 yılında İskenderun’da doğdu. Çorum’daki lise yıllarında klasik gitarla tanıştı ve aldığı özel dersler ile üniversiteye hazırlık dönemini sürdürdü. 2001 yılında girdiği Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, Müzik Toplulukları Programı, Klasik Gitar Ana dalında Muzaffer Çorlu’ nun öğrencisi oldu. Bu dönemde Collegium Cithara İstanbul Gitar orkestrasına katıldı. Thomas Müller-Pering, Pablo Marquez, Marco Socias, Elena Papandreou gibi usta gitarislerin masterclasslarına katılan gitarist, Şirin Pancaroğlu’ndan icracılık teknikleri dersi aldı.


Erasmus öğrenci değişim programı ile geldiği Almanya Weimar’da Franz Liszt Müzik Yüksekokulunda Profesör Christiane Spannhof ile gitar eğitimini sürdürdü. 2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesinden mezun olduktan hemen sonra tekrar Weimar’a dönen gitarist, burada Gitar Pedagojisi ve Temel Müzik Pedagojisi üzerine yüksek lisans yaptı. Halen Bad Nauheim Müzik Okulunda ders veren ve iki çocuk annesi olan Başak Bollmann bir yandan da çeşitli projelerle aktif müzik hayatına devam etmektedir. 2011 yılında kurduğu ve 2019 yılında ilk CD’si çıkan Gitar Duo Saitenzeit ile bu seneki Gitar Buluşması’na katılacak olan sanatçı, partneri Anna Mackrodt ile birlikte seçtiği eserleri seslendirecek.

Konser Programı

Maximo Diego Pujol (1957)Tango, Milonga y Final Feliz
Anonim / Kağan Korad (1968)Ben Giderim Batum‘a

Celil Refik KAYA (ABD)

Altı yaşında başladığı konser kariyeri ile genç yaşta uluslararası başarılara imza atan Dr. Celil Refik Kaya 2012 yılında dünyanın en prestijli gitar konçerto yarışması olan New York Buffalo’da düzenlenen JoAnn Falletta Uluslararası gitar yarışmasında daha 20 yaşında iken yarışmanın tarihinin en genç birincisi olarak adını yazdırdı. Aynı yıl dünyanın en prestijli solo gitar yarışmalarından Guitar Foundation of America’da ödül alan ilk Türk oldu. Ödül aldığı diğer yarışmalar 2004 Forum Gitarre Wien Uluslararası Klasik Gitar Yarışması (13 yaşında), Naxos 30. Uluslararası Klasik Gitar Yarışması, 2009 Genç Virtüözler Yarışması Sofya Bulgaristan, Boston Uluslararası Gitar Yarışması, Texas Uluslararası Gitar Yarışması, 13. Columbus Devlet Üniversitesi Gitar Yarışması, 2012 The Pearl and Yükselen Genç Yıldızlar Müzik Yarışması, 2012 Queens Senfoni Genç Solistler Yarışması, 2012 Louisville Üniversitesi Gitar Yarışması, 2013 Philadelphia Gitar Yarışması, 2014 Indiana Üniversitesi Gitar Yarışması.

Kaya solist ve uluslararası konser artisti olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin New York Carnegie Hall, Frick Collection Museum, Raritan River Music Festival, Washington National Gallery of Art Guitar Festival, Brevard Music Festival, Round Top Music Festival, Kleinhens Concert Hall, ve New York Guitar Seminar gibi en prestijli konser salonları, okulları ve festivallerinde solist olarak genç yaşında resitaller, konçerto performansları, oda müziği ve ustalık dersleri vermiştir. Ayrıca Buffalo Philharmonic, Virginia Symphony, Hilton Head Symphony, Brevard Symphony, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni, İstanbul Filarmoni, Lake Placid Sinfonietta, New Jersey Baroque Orchestra gibi uluslararası üne sahip orkestralar ile solist olarak bir çok defalarca konserler vermiştir. 

Çağdaş gitar konçerto repertuarının tanınmasında önemli bir rol oynayan Kaya, günümüzün önemli bestecilerinden Roberto Sierra’nın “Folias”ın New York prömiyerini, Derwyn Holder’ın gitar konçertosunun, Leonard Handlerın Gitar Konçertosunun ve Süleyman Alnıtemizin Gitar konçertosunun dünya prömiyerinin yanı sıra Leo Brouwer’ın iki gitar konçertosu “The Book of Signs”ın Türkiye prömiyerini meşhur gitarist Costas Cotsiolis ile gerçekleştirmiştir. 

Kaya, Jorge Morel, Carlo Domeniconi, Agustin Barrios Mangore ve Joaquin Rodrigo gibi efsane gitarist ve bestecilerin eserlerini NAXOS firması için Kanada’da kaydederek, American Record Guide gibi önemli müzik dergilerinde övgüyle bahsedilmiştir. 

Müziğe olan büyük ilgisi dolayısıyla Kaya 1997 yılında babası Dr. Mehmet Refik Kaya ile klasik gitar çalışmaya başladı. Daha sonra gitarist Yusuf Doğan Büyüköğüt ve Raffi Arslanyan ile devam etti. 2011 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı yüksek onur derecesi ile ve tüm konservatuarın birincisi olarak tamamlamıştır. Lisans eğitimi boyunca gitar çalışmalarını Soner Egesel ile kompozisyon derslerini Mehmet Nemutlu’dan almıştır. Ayrıca lisans programı boyunca Türk Eğitim Vakfı tarafından üstün başarı bursuna layık görülmüştür. 

Kaya, New York Mannes College of Music’te master derecesini tamamladığı yıllarda uluslararası kariyerini en başarılı seviyelere çıkarmıştır. New York Mannes College of Music’te Andres Segovia’nın en başarılı öğrencilerinden Albert Valdes Blain’in öğrencisi Michael Newman ile tam burslu olarak okuyup “excellence in performance” ödülü ile bitirmiştir. Ayrıca New York yıllarında grammy ödüllü gitarist ve Juilliard Müzik Okulunun gitar hocası Sharon Isbin ve efsanevi gitarist Jorge Morel ile özel olarak çalışma imkanı bulup yakın dostluklar kurmuştur. Kaya kendisi hakkında yapılan gazete röportajları ve haberlerinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında sayısız radyo programı ve televizyonda canlı olarak performans göstermiştir. 

Solo gitar kariyeri’nin yanı sıra Kaya yüzün üstünde eseri ile aktif bir besteci olarak da tanınmaktadır. Gitar ve oda müziği eserleri Kanada’daki meşhur Les Productions d’Oz tarafından yayınlanıp bir çok gitarist tarafından çalınmıştır. Adam Holzman için yazdığı gitar sonatı Houston, Austin, New York ve Boston gibi çeşitli şehirlerde seslendirilmiştir. Yazdığı oda müziği eserlerinden “Dicle ve Fırat” NYC guitar duo tarafından Avustralya Sydney Opera House’ta, Amerika Birleşik Devletlerinin New York eyaleti ve Güney Kore’nin çeşitli şehirlerinde seslendirilmiştir. Kaya günümüzün en önemli bestecilerinden Lowell Liebermann, Roberto Sierra, Jorge Morel ve Frederic Hand gibi isimlerle yakından çalışmıştır.

Kaya University of Texas at Austin’de kurumun en prestijli ödülü olan Harrington Fellowship ödülü ve ögretmen asistan olarak meşhur gitarist Adam Holzman ile çalışmış olup, doktora derecesini tamamladığı yıllarda Harvard’ın başkent Washington’daki Dumbarton Oaks araştırma merkezinden kompozisyon için fellowship ödülü almış üçüncü bestecidir. 

Kaya New Jersey City University’de Klasik Gitar bölüm başkanı ve öğretim üyesi olarak halen görevine devam etmektedir. 

Konser Programı

Celil Refik Kaya (1991) Desenler No.1 /Sketches No.1

Ceren BARAN (Fransa)

İzmir doğumlu gitarist, 8 yasında İzmir Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu’na girdi. 7 yıl boyunca çocuk korosu kapsamında Werther, Carmina Burana gibi eserlerin, içlerinde Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nin bulunduğu  birçok temsilinde yer aldı. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na lise devresinden girerek profesyonel gitar çalışmalarına Öğr. Gör. Kadircan Özdemir ile başladı ve 2006 yılında lisans devresinden mezun oldu. 

2007 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Gitar Sanat Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı. Eğitim hayatı boyunca; Egberto Gismonti, Roland Dyens, Goran Krivokapıc, Zoran Dukic, Marco Socias, Andrew York, William Kanengiser, Dale Kavanagh, Dagoberto Linhares, Emanuele Segre, Massimo Delle Cese, The Gothenburg Combo, Johannes Möller, Jorge Cardoso, Carlo Marchione, Costas Cotsiolis, Sharon Ishbin, Gerhard Reichenbach gibi gitaristlerle çalışma fırsatı buldu. Pepe Romero, David Russel, Aniello Desiderio gibi gitaristlerin masterclaşslarında pasif olarak yer aldı.

Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orkestrası ile solist olarak konser verdi. Lisans öğreniminde kurduğu Ege Gitar Dörtlüsü ile 4 yıl birçok ilde konser verdi,  bunların yanı sıra Cem Önertürk ile birlikte çaldığı DuoSonant ile birçok flüt gitar resitali gerçekleştirdi. Mersin Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Ege Üniversitesi’nde resitaller verdi. 2008-2012 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Klasik Gitar Kulübü’nün başkanlığını yaptı. 

Prof. Kağan Korad ile çalışmalarını sürdürdüğü Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Gitar Sanat Dalı’ndan 2010 yılında Yüksek Lisans derecesiyle, 2013 yılında Sanatta Yeterlik derecesiyle mezun oldu. 2011 Ekim’den itibaren 6 ay süresince Almanya   Hochschule für Musik Detmold’de Prof. Dale Kavanagh ile çalıştı, 2010-2013 yılları arasında  Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, 2010- 2012 yıllarında Yaşar Üniversitesi’nde araştırma görevlisi ve 2012-2016 yıllarında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Klasik Gitar Bölümü’nde araştırma görevlisi ve sonrasında öğretim görevlisi olarak görev yaptı.  2016 yılında klasik gitar alanında Doçentlik unvanını aldı.

2020 yılında Sorbonne Üniversitesi Müzik ve Müzikoloji bölümünde ikinci yüksek lisansını tamamladı. 2017-2020 yıllarında Fransa, Ile de France bölgesindeki Conservatoire à Rayonnement Communal de Longpont sur Orge’da klasik gitar hocası olarak çalıştı ve 2020 yılından itibaren halen öğretmenlik kariyerine Conservatoire à Rayonnement Communal de Thiais’de klasik gitar hocası olarak devam etmektedir.

Konser Programı

Onur Tükmen (1972) Unutulmuş Çocuk Şarkıları I  
Tolga Yayalar (1973)Alliteratio

Çağdaş ÜSTÜNTAŞ (Brezilya) 

Kara denizin Ordu şehrinde 1983 yılında doğdu. 10 yaşında klasik gitar dersleri almaya başladı.  13 yasında Bilkent müzik ve sahne sanatları fakültesinden tam burs alarak müzik eğitimine başladı 3 yıl Cavid Caferov ile viyola ve 2 yıl Kürşad Terci ile Klasik gitar çalıştıktan sonra 20 yaşında eğitimine ara vererek Arjantin de Juan Falu dan aldığı bi davet üzerine Guitarras del Mundo adlı bi gitar festivaline ülkesini temsil etmek için yol aldı. Uzun süre Brezilyada müzik araştırmaları ve çalışmaları yapti. Fransada, Brezilyada, Arjantin de birçok festivallerde yer aldı. 2014 yılında Türkiye’de düzenlenen Likya uluslararası gitar için beste yarışmasında Toccata ve Fantezi adlı kompozisyon ile birincilik ödülüne layık görüldü. Çalışmalarına Brezilyada birçok grupla ve orkestralarla kayıtlar ve çalışmalara devam etmektedir.

Konser Programı

Kemençeci Nikolaki/Çağdaş Üstüntaş (1983)Mahur Saz Semaisi
Çağdaş ÜstüntaşNihavent Peşrev

Emre GÖKALP (İngiltere)

Klasik gitar çalışmalarına 1996 yılında Ahmet Kanneci ile başladı. 2004 yılında Bilkent Universitesi Muzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde aldığı eğitimini Kağan Korad denetiminde sürdürdü.

2005 yılından itibaren lisans eğitimi gördüğü Hacettepe Universitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nın son sınıfında Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile İspanya Madrid’in önemli müzik okullarından Real Conservatorio Superior de Música de Madrid’de gitarist Miguel Trápaga ile çalışma olanağı buldu. Bu sürecin sonunda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’na dönüş yaparak Ahmet Kanneci’nin denetiminde Lisans bölümünden mezun oldu. 

2011 yılında Royal Academy of Music’in Lisansüstü Master of Arts programına kabul edildi ve Borusan Kocabıyık Vakfı’ndan aldığı eğitim bursu ile buradaki eğitimini Michael Lewin denetiminde tamamladı. Londra’daki eğitimini üstün başarı ve genel başarı ödülleri olan; DipRAM ve Frank Britton Prize alarak tamamlamıştır. 

1998 yılından itibaren; Alirio Diaz, David Russell, Fabio Zanon, Julian Byzantine, Tilman Hoppstock, Gary Ryan, Pavel Steidel, Carlos Bonell gibi gitar virtüözleri ve pedagogların ustalık sınıflarına katıldı.

1999 yılından itibaren katıldığı birçok uluslararası gitar yarışmasında dereceler aldı. 2016 yılında ‘’Paris Guitar Foundation’’ 1. Uluslararası Gitar Yarışmasında da 1.lik ödülünün sahibi oldu.

2020 yılında gitar virtüözü ve besteci Celil Refik Kaya, ‘’Prelüd ve Dans’’ isimli eserini Emre Gökalp’e ithaf etti. Bu eserin ilk seslendirilişini Gökalp bu sene online olarak düzenlenecek olan ‘’13. Bilkent Gitar Buluşması’’nda gerçekleştirecektir. 

Türkiye’de ve yurtdışında; İngiltere, Amerika, İspanya, İtalya, Fransa, Bulgaristan, Ermenistan gibi ülkelerde performanslar verdi, festivallere katıldı. 2016 yılından bu yana Londra’da yaşayan Gökalp, pandemi sürecinde imkanların kısıtlanması nedeniyle performanslarını şimdilik online olarak sürdürmektedir.    

“… Emre’nin akıcı ve çevik tekniği ona müzikal fikirlerini sonuna kadar ifade etme imkanı veriyor.Kısa zaman önce dinlediğim performansından çok keyif aldım. Güzel tonu eşliğinde müziği zarafet ve hayal gücüyle şekillendirdi.” – David Russell

Konser Programı

Dianisio Aguado (1784 – 1849) Rondo Brillante Op.2 No.2 in La minor
Celil Refik Kaya (1991) Prelude and Dance (Emre Gökalp’e ithafen)

Kadir YILMAZ (Almanya) 

Türkiye’de doğdu. İlk klasik gitar derslerini Adana’da Burhan Hüseyin´den aldı. Türkiye’deki öğreniminden sonra 2002 yılında Almanya’ya klasik gitar eğitimi içi geldi.
Musikhochschule Berlin „Hanns Eisler” de Prof. Inge Wilczok´un öğrencisi oldu.  2007 yılında Konser Gitaristi (Solistlik) ve Enstrüman Pedagojisi bölümlerini lisans ve lisansüstünde tamamladı ve mezun oldu.
Türkiye’de ve Avrupa’da birçok konser verdi, uluslararası müzik festivaline solist olarak katıldı.
Eski öğrencisi olan Begüm Uğur Boyancı ile bir albüm „Muhayyel” kaydetti. Bu Albümde yer alan eserleri klasik Türk müziği repertuarından Gitar ve vokal için düzenledi. Bu Albümdeki eserlerin Notaları Almanya’da bir Yayınevi tarafından yayımlandı.
Yine son çalışması olan “Klasik Gitar için 10 Anadolu Türküsü” aynı yayınevi tarafından kısa bir süre önce yayımlandı.
Bu programı Gitar severlere Albüm olarak sunmak için stüdyo çalışmalarına başladı.
2007’den bu yana Berlin´de “Musikschule Paul Hindemith” müzik okulunda öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve hayatını Almanya’nın Berlin kentinde sürdürmektedir.

www.kadiryilmaz.com

Konser Programı

Anonim / Kadir Yılmaz (1972) Igdır’ın al Alması
Bahçada Yeşil Çınar
Bülbülüm Altın Kafeste
Kaptanzade Ali Rıza Bey / Kadir Yılmaz Efem “Eğilmez Başın Gibi

                


Mesut ÖZGEN (ABD)

ABD, İspanya, Fransa, İtalya, Almanya, Türkiye, Küba, Tayland gibi çeşitli ülkelerde birçok uluslararası müzik festivalinde solist olarak konserler ve ustalık sınıfları veren gitar sanatçısı ve besteci Mesut Özgen 2013’den bu yana Miami’deki Florida International University’de klasik gitar bölüm başkanı ve öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Daha önce de Santa Cruz’daki Kaliforniya Üniversitesi Müzik Okulunda 1998-2013 arası klasik gitar öğretim görevlisi olan Özgen, 1993 yılında Yale Müzik Okulu’nun en yüksek onursal ödülü olan Dekan Ödülü’nü kazanan ilk gitarcı oldu. Uluslararası Portland Gitar Yarışmasında kazandığı ödülün yanı sıra, Paco Peña International Guitar Festival (Cordoba, Ispanya), Yale Guitar Extravaganza (New Haven, A.B.D.), Healdsburg Guitar Festival (Kalifornia, A.B.D.), Suoni Dal Legno Guitar Festival (Umbria, İtalya), Lahontan Guitar Festival (Navarrenx, Fransa), Nordhorn Guitar Festival (Almanya), Radford International Guitar Festival (Virginia, A.B.D.), Thailand International Guitar Festival (Bangkok, Tayland), Galeria en Concierto (Havana, Küba), Santa Cruz Baroque Festival (California, A.B.D.), ve Milano International Guitar Festival (İtalya) gibi çeşitli uluslararası müzik festivallerinde solo ve orkestra eşliğinde konserler verdi, pek çok yeni eserin dünya prömiyerini seslendirdi.

Özgen’in geleneksel Türk, İspanyol, Arjantin, ve Amerikan müziklerine dayanarak yazılmış klasik gitar eserlerini seslendirdiği solo CD’si “Troubadour” çesitli dergilerde övücü elestiriler aldı ve New York’daki Guitar Review dergisi tarafından “a shining example of this guitarist’s great talent” olarak değerlendirildi. Telly televizyon ödülünü kazanan multimedya konser DVD’si “New Dimensions in Classical Guitar” İngiliz Classical Guitar dergisi tarafindan “the finest music DVD ever to have come my way, remarkable achievement” olarak değerlendirildi. Tamamen kendi bestelerinden oluşan “Anatolian Fantasy” CD’sinde solo gitardan başka, iki gitar, soprano/gitar, kemençe/viyolonsel/gitar, ve flüt/ viyolonsel/gitar için yazdığı oda müziği eserleri bulunmaktadır. 

Yale Üniversitesi’nden Gitar Performansı dalında Master ve Artist Diploma ile Arizona State Üniversitesi’nden Müzik Doktorası derecelerini alan Özgen 1984’de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve iki yılı Güneydoğu Anadolu’da mecburi hizmet olmak üzere yedi yıl doktor olarak çalıştı. 

www.mesutozgen.com

Konser Programı

Mesut Özgen (1960)Anatolian Fantasy
Anonim/Mesut ÖzgenAman Avcı*

* Keman, Cihat Aşkın


Murat USANMAZ (İspanya)


Çalışmalarına İspanya’da devam eden Usanmaz İstanbul’da dünyaya geldi. Profesyonel yardım almadan kendi kendine gitar çalmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Gitar Bölümü’nden mezun olduktan sonra Paris l’École Normale de Musique’de konsertistlik okudu. Çin, Rusya, Cezayir, Almanya, Fransa, İspanya, Finlandiya, İtalya, Türkmenistan, Avusturya, Portekiz, Hollanda ve Türkiye’nin birçok yerinde konserler verdi. Paco de Lucía’nın vefatı üzerine bestelediği “Adiós Maestro” eserinin dünya prömiyerini Uluslararası Sevilla Gitar Festivali’nde Paco de Lucía anısına yapılan konserde gerçekleştirdi ve eseri “Yol” albümünde yayınladı.

Türkiye’nin ilk gitar konçertosu olan Cemal Reşit Rey’in gitar konçertosunu ilk seslendiren Türk gitarist olmasının yanı sıra birçok eserin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Televizyon programları yaptı. Birçok senfoni orkestrasıyla farklı gitar konçertolarını seslendirdi. Maestro Paco de Lucía ile bir söyleşi de gerçekleştirdiği Gitar Dergisi’nde klasik gitar üzerine yazılar yazdı. İspanya’da “Bach’tan Paco’ya Gitar..” solo gitar Cd’sini ve Türkiye’de tüm söz ve müzikleri kendisine ait olan “Yol” albümünü çıkarttı.. Klasik müzik konserleri ve  resitallerinin yani sıra İspanyol ve Türk müzisyenlerden oluşan Flamenco de Anadolucía” projesinde flamenko, Türk müziği ve caz öğelerini kendi bestelerinde birleştirmekte ve grubuyla tüm dünyada konserler vermektedir.

Konser Programı

Francisco Tarrega (1852 – 1909)La Majör Vals
Domenico Scarlatti (1685-1757)La Majör Sonat L 238 / K 208
Murat Usanmaz (1976)Mona Lisa con Canela (Para mi Franzi)
Joaquin Malatz (1872 – 1912)Seranata Española

Necati EMİRZADE & Mark ANDERSON – Duo Tandem (ABD)

Necati Emirzade 1989’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa şehrinde doğmuştur. Klasik gitar eğitimine 7 yaşında başlamış ve ilk konserini 8 yaşında vermiştir. Adanın üstün genç yeteneklerinden kabul edilen Emirzade, 16 yaşında Amerika’daki UNC School of the Arts’a kabul edilerek Bachelor of Music derecesini almıştır. Daha sonra Master of Music derecesini San Francisco Konservatuvarı’nda Sergio Assad, David Tannenbaum, ve Marc Teicholz önderliğinde tamamlamıştır. Emirzade, akademik eğitim hayatı boyunca David Russell, Odair Assad, Jason Viaux, Raphaella Smits, Roland Dynes, Manuel Barrueco, David Leisner, David Starobin, Aaron Shearer, Graham Devine, ve daha bir çok dünyaca ünlü gitaristlerle çalışmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Kaliforniya, Kuzey Karolina, Güney Karolina, Virginia, Georgia, Illinois, Wisconsin, Michigan, Ohio, Tennessee eyaletleri ve ayrıca İngiltere, Avustralya, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde birçok önemli konser salonlarında konserler vermiştir. Yüksek lisansını tamamladıktan sonra İngiltere’nin Londra şehrine taşınan Emirzade, 2012 yılından beri London Youth Konservatuvarı’nda klasik gitar eğitmeni olarak akademisyen kariyerine devam etmektedir. 

Solo gitarist olarak kendini kanıtlamış sanatçı olarak Necati Emirzade, Mark Anderson ile Duo Tandem’i 2011’de San Francisco Konservatuvarı’nda kurmuştur. Amerika’nın doğusundan batısına ve Avrupa’da birçok önemli sahnelerde yer alan Duo Tandem, dünyaca ünlü Classical Guitar Magazine tarafından ‘Büyüleyici!’ olarak nitelendirilir. Klasik müzik altyapılarına rağmen, Necati ve Mark’ın seyirciyle olan bağını birçok performans branşlarından esinlendikleri kombinasyonlarla paylaşmayı tercih etmeleri onları müzik dünyasında özel bir kategoriye koymaktadır. Duo Tandem, 2015’de ilk albümleri olan ‘Sans Paroles’i çıkarmıştır. Daha sonra kendi bestelerine ağırlık veren Necati ve Mark sırasıyla ‘Yeşil Şiir’ ve ‘John Henry’ single’ları ve 2018’de ikinci albümleri ‘Watching The World Go By’ piyasaya sunmuşlardır. Son olarak 2020’de Naxos Records’la piyasaya sundukları ‘Guitar Duos of Kemal Belevi’ klasik müzik dünyasında kendilerinden söz ettirmişlerdir. Duo Tandem’in ‘Watching The World Go By’ ve ‘Guitar Duos of Kemal Belevi’ albümleri Classical Guitar Magazine tarafından 2018 ve 2020’de en iyi 10 albüm arasında yer almıştır.

Konser Programı

Duo TandemBefore You Wake
Yeşil Şiir
Kemal Belevi (1954)Cyprian Rhapsody No.3 “Kalenin Bedenleri”

Ozan COŞKUN (Almanya) 

Almanya/Nürnberg doğumlu Müzisyen ilk derslerini babasından aldı. 15 Yaşlarında Bosna asıllı Gitar ustası Sanel Sabitovic ile tanıştıktan sonra Klasik Gitar öğrenimlerine başladı. Kısa zaman sonra Carlo Domeniconi ile tanışması hayatında büyük değişime sebep olacaktı. Bir süre Domeniconi ile çalıştıktan sonra tavsiye üzerine Dale Kavanagh ile 5 yıl eğitim gördü. Bu süreç içerisinde Pepe Romero, Goran Krivokapic, Hubert Käppel, Alvaro Pierri, Jorge Caballero, Zoran Dukic gibi gitar dünyasının ileri gelen ustalarıyla çalışma fırsatı buldu. Master bölümünü Grammy ödülü Sahibi Franz Halasz ile tamamlayan Ozan şu an Almanyada yaşamaktadır.

Konser Programı

Joaquin Rodrigo (1901 – 1999) Invocation and Dance
Carlo Domeniconi (1947)Journey to India

Ozan SARITEPE (Hollanda) 

. ‘Çalışını duyduğumda, müziğe neden aşık olduğumu bir daha hatırladım.’ Prof. Aniello Desiderio.

. ‘Sanat ve eğitimcilik hayatım süresince, müzisyenler arasında değişiklik yaratabilecek sadece birkaç kişi ile tanıştım, bunlardan birisi de Ozan Sarıtepe’… Prof. Enno Voorhorst.

1982 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlk gitar çalışmalarına Antalya Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde Aynur Okay ile başladı daha sonra Dursun Öner ile devam etti. Aynı zamanda Cihat Saol’dan flamenko tekniği üzerine dersler aldı. 2000 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Oğretmenliği bölümünü kazanarak gitar çalışmalarını Murat Yücel ile sürdürmeyedevam etti.

2002 yılında Hollanda Rotterdam Konservatuvarının sınavını kazanarak Uruguaylı gitarist Jorge Oraison’un oğrencisi oldu. Bu süre içerisinde birçok solo ve oda muziği konserleri verdi.

2006 yılında Hollanda Lahey Kraliyet Konservatuarı sınavını kazanarak Enno Voorhorst’un yüksek lisans sınıfına kabul edildi. Aynı sene Almanya Koblenz Gitar Festivali ve Akademisi giriş sınavınıkazanarak Aniello Desiderio’nun oğrencisi oldu. Koblenz gitar akademisi giriş sınavı resitalindegösterdiği başarıdan sonra David Russell, Manuel Barrueco, Assad Kardeşler, Aniello Desiderio, Pepe Romero gibi dünyaca ünlü gitaristlerin davet edildiği “Uluslararası 15,16 ve 17. Koblenz GitarFestivallerinde” solo recital, oda müziği ve orkestra esliğinde konserler verme hakkını kazandı. 16.Koblenz Guitar Festivalinde sahneyi dünyaca ünlü gitaristler Alvaro Pierri ve Shin Ichi Fukuda ile paylaşarak J. Rodrigo’nun Concerto de Aranjuez’ini seslendirdi. Koblenz gitar akademisini bitirdikten sonra özel Dr. Klaus Heinen bursunu alarak Hubert Kappel ile bir sene oda müziği çalışmaları yapmaya hak kazandı.

Katıldığı ustalık sınıflarında gitarist Aniello Desiderio, Roland Dyens, Carlo Marchione, Denis Azabagic, Jason Vieaux, Laura Young, John Dearman, Alexandar Sergei Ramirez, Fabio Zanon ve Hubert Kappel ile çalışma fırsatı buldu. Ozan Sarıtepe 2012 yılında Türkiye’nin ilk gitar dergisinin yazarlarından birisi oldu. 2017 yılında çıkardığı “Sonidos de Paisajes , Music of Spain “ isimli albümü uluslararası basında büyük ses getirdi. 2002 yılından beri Turkiye, Kıbrıs, Hollanda, Almanya, Belçika, Uruguay ve Meksika’da birçok Radyo ve Televizyon programına katıldı. Ozan Sarıtepe 2017 yılından beri Kıbrıs Gitar Festivali’nin sanat danışmanlığını yapmaktadır

Konser Programı

Manuel de Falla (1876 – 1946)La Vida Breve
Isaac Albeniz  (1860 – 1909)Torre Bermaje
Leo Brouwer   (1939)Un Dia de Noviembre
Roland Dyens (1955 – 2016)Tango en Skai

Serkan YILMAZ (Arjantin)

6, 7 ve 10 telli Klasik Gitarist, Besteci ve AranjörArjantin’de yaşayan Türk besteci, 10 telli gitarist ve aranjör Serkan Yılmaz, besteciliği yanı sıra çok ekspresif ve müzikal bir dünya müziği yorumcusudur. Gitarla ilk teması 20 yaşındayken gerçekleşmiş ve hemen iki yıl sonra İstanbul, Ankara, Ordu ve Adana’da birçok uluslararası gitar festivallerine davet edilmiştir. 2004 yılında Arjantin’e yerleşti. Aktüel olarak Arjantin´de yaptığı yüzlerce konser sayesinde en önemli gitarist ve besteciler arasında gösterilmektedir.

Serkan’ın sürükleyici ve yaratıcı cümleleri ile adeta kendine has bir etiket yarattığı müziğinde Jazz, klasik müzik, Latin Amerika folklorik müziği, Modern, Etnik ve Türk müziklerinden etkiler gözlemlenebilir. Bazen gitarın alışılagelmiş kullanımından çıkarak, kendine özgü seçkin melodi çizgileri, şaşırtıcı kontrpuan ve perküsif oyunlarıyla çok geniş bir tını yelpazesine ulaşmayı başarıyor. Aynı zamanda kendisi Arjantin´’in en önemli müzik otoriteleri tarafından emprovizasyon sanatının önde gelen uygulayıcılarından biri olarak gösterilmektedir.

 Latin Amerika’da kendi müziğini Arjantin’in hemen hemen tamamında, Brezilya’nın San Pablo, Curitiba ve Rio de Janeiro şehirlerinde, Uruguay’ın başkenti Montevideo’da, Japonya’nın birçok şehrinde gerçekleştirdiği sayısız konserlerde sundu. Bugüne kadar Arjantin’in dünyaca prestij sahibi olan “Guitarras del Mundo” adlı gitar festivalinin aralıksız on beş edisyonuna davet edildi.

Arjantin’in sayılı müzik şirketlerinden biri olan “EPSA music” ve Japonya müzik şirketi “Luces de Madrugada” aracılığıyla, diğeride bağımsız olmak üzere ve sadece kendi bestelerini içeren ve büyük yankı uyandıran beş CD albüm çalışmasına imzasını atmıştır. “Paisajes de Infancia” (Çocukluktan Manzaralar, 2008), “Descalzo” (Yalınayak, 2010) y “Mago” (“Sihirbaz”, Bosphorus dúo ile, 2013), “Amalgama” (Hikaru İwakawa ile düet, 2015), “Suite Galáctica” (2019),. Eserlerinin notaları “EPSA publishing” tarafından yayımlanmıştır. Bu çalışmalarından ikisi “Club del Disco” adlı önemli müzik kriterleri tarafından iki defa ayın CD´ si seçilmiştir.

 Serkan, kendi solist kariyeri yanı sıra Arjantinli tanınmış perküsyon ustası Horacio Cacoliris ile tüm müziğini bestelediği “Bosphorus dúo” adlı düetin de kurucusu olup, grupta on telli gitarıyla rol almaktadır. Bu proje ile Arjantin’de birçok konserlere imzasını attı ve en önemli jazz festivallerinden biri olan “Buenos Aires Jazz 2013” e davet edildi.

 Ünlü japon üflemeli çalgılar virtüözü Hikaru Iwakawa ile kurdukları düet ile çok sayıda konserler verdi. Bu proje ile 2015 haziran ayında Japonya’nın 10 değişik kentinde 13 konserden oluşan bir konser turu gerçekleştirdi ve sonrasında solist olarak 2018’de yine 5 konserlik bir Japonya turnesi gerçekleştirdi.

 Bugüne kadar birçok konserde dünyaca önemli müzisyenlerle sahneyi paylaştı. Şu an Arjantin’de öğretim görevlisi olup beste, konser ve aranjman çalışmalarına devam etmektedir.

“Cuarent’Aires” bestesini 2019 Mart ayında pandemi başladıktan sonra ilk defa dışarı çıktığımda gördüğüm Buenos Aires’in boş ve hüzünlü sokak görüntülerinin izlenimleriyle yapmıştım. Tabi ki ismi ‘Karantina’ ve ‘Buenos Aires’ kelimelerinin birleşiminden ortaya çıktı. 

“Dört Rüzgarın Öyküsü” iki bölümden oluşan ve yine 2019’da bestelediğim bir seri. İlk bölüm: Lodos & Günbatısı, ikinci bölüm: Karayel & Meltem. Ana teması ‘Göç’ olan bir kültürden diğerine göç edenlere ithaf edilmiş bir müzik.

Konser Programı

Serkan Yılmaz (1978)Cuarent’ Aires
Dört Rüzgarın Öyküsü

Yağmur SİVASLIOĞLU (İtalya)

“Gelecek vaad eden genç Türk Gitarist Yağmur Sıvaslıoğlu: harika bir müzisyen. Etkileyici ve farklı performansı ve repertuarıyla konseri sonrasında bir hayran kitlesi yarattı.”

Sergio Staffieri, CHITARRE Magazine, İtalya, 2008.

“Müziği de kendisi gibi çok güzel.”

Kosho, Söhne Mannheims’ın gitaristi, Almanya, 2011.

“Besteleri ile seyircileri büyüleyip muhteşem konseriyle bizi kendi Türk kültürüne yaklaştırdı.”

Juan Miguel Gascón Gallego, Linares28.es, İspanya, 2014.

Türkiye’nin Avrupa’daki klasik gitar elçisi olan Yağmur Sivaslıoğlu’nu farklı kılan, klasik gitarla müziği yorumlaması olmuştur. Gitarın popüler müziğin dışında da kullanabileceğine ve farklı bir sesinin olduğuna inanan Yağmur, çok yönlü müzisyenliği ve besteci kişiliği ile kendisine ayrı bir yer edinmiştir. İtalya, Fransa, Almanya, İspanya, Sırbistan ve Türkiye’ de yazılı ve görsel basında bir çok övgü kazanmıştır.

Babası şair ve yazar Aziz Sivaslıoğlu sayesinde yürümeyi öğrenmeden karikatür çizmeye ve okula gitmeden yazmaya başlayan Yağmur, Milliyet Kardeş dergisinde şiir, hikaye ve karikatürleri yayınlanan en genç çocuk yazar ve karikatürist oldu. Yine aynı yıllarda, Türkan Şoray ile UNICEF için TRT’ de bir dizi sağlık programında çocuk başrol oyuncusu olarak yer aldı.

Yağmur müzikle çok küçük yaşlarda tanıştı. İlkokul eğitim döneminden itibaren koroda şarkı söyledi. Karikatürist Semih Poroy’ nun ona hediye ettiği Rodrigo’ nun Concierto de Aranjuez albümünü dinlemesiyle klasik gitara aşık oldu ve karikatürist olma planları değişti. İlk klasik gitar derslerini ortaokul yıllarında Deniz Köseler’den aldı. Sonrasında Marmara Ünivesitesi’nde özel eğitimine devam etti. Liseyi bitirdikten sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin Klasik Gitar Bölümü’nün sınavına girdi ve kabul edildi. Burada Hüsrev İsfendiyaroğlu’dan Klasik Gitar eğitimi aldı ve 4 yıl sonunda en yüksek dereceyle mezun oldu. Avrupa’ da çeşitli workshoplarda Andrew York, David Russell, Dale Kavanagh, Frank Bungarten, Hubber Käppel, Thomas Müller-Pering, Jaime M. Zenamon ve Carlo Domeniconi gibi çok önemli müzisyenlerin ustalık sınıflarına katıldı.

Belgrad Ulusal Televizyonu’nda çok sevdiği Brezilyalı Gitar Bestecisi Jaime Zenamon ile beraber yer aldı. Avrupa’da bir çok ülkeyi kapsayan uzun bir turnenin ardından İtalya’ya gitmeye karar verdi. Geldiği ilk yıl, klasik gitara başlamasında vesile olan Alirio Diaz’ın onur konuğu olduğu festivalde konser verdi. Paolo Barasso Uluslararası Müzik Yarışması’nda Klasik Gitar kategorisinde birincilik ödülünü kazandı. Aynı sene, İtalyan Ulusal Televizyonu Gold TV’de Ricardo Moyano’nun Aşık Veysel Şatıroğlu bestesi olan Kara Toprak düzenlemesini seslendirdi ve çok beğenildi. İtalyan okullarında gösterilmesi için eğitim filmi olarak çekilen Affari di Scimmie filminin müziklerini seslendirdi ve filmde yer aldı. Roma’da Sala Uno Tiyatro Salonunda Lubka Cibulová’nın yazdığı ve yönettiği Momenti di Cura isimli tiyatro oyununda hem dansçı hem gitarist olarak perfomans sergiledi. Zagarolo Gitar Festivalinde, Çağdaş Klasik Gitar’ın en önemli bestecisi Leo Brouwer’ın onur konuğu olarak seyircilerin arasında olduğu konserde Danza Caracteristica’nın flüt ve gitar aranjesinin ilk seslendirilmesini gerçekleştirdi. Bu festivaldeki konserde kulisini o dönemlerde Sting ile müzik projesine başlamış olan lavta sanatçışı Edin Karamazov ile paylaştı. Massimo Delle Cese ile Accademia Romana della Chitarra – Gitar Akademisi’nde bir dönem Klasik Gitar Teknikleri ve Yorumu üzerine çalıştı.

Benedetto Marcello Venedik Konservatuarı’nda Marco Nicolè ile Klasik Gitar bölümünden yüksek dereceyle mezun oldu. Girolamo Frescobaldi Ferrara Konservatuar’ında Maurizio Pagliarini ile, Klasik Gitar Yorumculuğu Yüksek Lisansı sonrasında da Oda Müziği Yüksek Lisansını çok başarılı bir dereceyle tamamladı. Konservatuar yıllarında en iyi öğrenciler arasından seçilerek, ilk önce Klasik Gitar için Irina Chinelli bursu kazandı sonrasında da İtalyan Kültür Varlıkları, Faaliyetleri ve Turizm Bakanlığı’dan kazanmış olduğu Bestecilik Bursu ile İtalya’nın en önemli söz yazarı ve bestecisi olan Mogol ile Centro Europeo Tuscolana Müzik Okulu’nda bestecilik üzerine eğitim alma fırsatı buldu. Bu okulda günümüz İtalyan Müziğinin dahilerinden olan; Giuseppe Barbera, Giuseppe Anastasi ve Mogol ile beraber çalıştı. Solist olarak Avrupa’da çok önemli tiyatro salonlarında, sayısız konserlerde ve festivallerde yer almış Türkiye’de ve İspanya’da bir çok konser turnelerine çıkmıştır. Al Di Meola, David Russell, Roland Dyens ve Carlo Domeniconi gibi gitar ustalarının aralarında bulunduğu aynı sezon festivallerde konserler verdi.

Bir çok festivaldeki verdiği resitallerinin dışında eğitmen ve yorumculuk yarışmalarında jüri üyesi olarak da görev aldı. Bu yıllar boyunca tanıştığı bu önemli müzisyenlerle çok iyi arkadaşlıklar kurdu. Çağdaş Klasik Gitar Müziği’nin Grammy Ödüllü bestecisi Andrew York, Yamour isimli bestesini Yağmur’un kişiliğinden ve isminden esinlenerek yazmıştır. Müzik yolculuğunu Roma’da sürdüren sanatçı, prestijli plak şirketi CNI Music’den Sensations isimli ilk albümünü yayınladı. Bu albümünde ona ithaf edilen müziğin yanı sıra kendi yazdığı besteleri ve Türk Müziği düzenlenmelerine yer verdi. Kendi bestelerinin olduğu ikinci albümünü hazırlayan Yağmur, İtalyan Milli Eğitim Üniversite ve Araştırma Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ilk Türk kadın klasik gitar profesörü olmuş, genç nesillere müzik ve klasik gitarı tutkuyla öğretmeye ve solist olarak konserlerine devam etmektedir.

Konser Programı

Anonim / Kevin Seddiki (1981)Drama Köprüsü
Yağmur Sivaslıoğlu (1980)Karma
Giordano Tunioli (1944)Mister Scarlatti *

*World Premier – Ferrera Quartet (Gitarlar: Yağmur Sivaslıoğlu, Gitar Piergiacomo Buso, Gitar Weltur Valentini Sax: Alex Sebastianutto)