Kağan KORAD

Kağan Korad, 1968’de doğdu, önce Ortadoğu Teknik Üniversitesi “Sosyoloji” bölümü, daha sonra Hacettepe Üniversitesi “Tiyatro” bölümüne devam etti. Gitarla Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Fatih Yazıcı’nın öğrencisi olarak tanıştı.  Daha sonra Ahmet Kanneci ile çalışmalarına devam eden Korad lisans seviyesinde Polonyalı gitarist Ireneusz Strachocki ile çalıştı. Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Klasik Gitar Bölümü’nün lisans, yüksek lisans ve sanatta yeterlik (doktora) programlarından yüksek onur dereceleriyle mezun oldu. Korad’ın eğitim hayatı boyunca özellikle Ayhan Erman başta olmak üzere Hubert Kaeppel, Marco Socias, Leo Brouwer, Costas Cotsiolis gibi birçok ustayla yaptığı derslerin ve sonrasında dünyanın en büyük isimlerinin verdiği çok sayıda ustalık dersine katılmasının müzikal gelişimine büyük etkileri oldu. 

Bilkent Gitar Üçlüsü (1987-1999), daha sonra Terci-Korad Gitar İkilisi (2000-2010), Trio Anka (2012-), Salman Korad bandoneon gitar ikilisi üyesi olarak, ayrıca bir çok farklı oda müziği gurupları ve solo olarak yurt içinde, Avrupa, Asya ve Afrika’da yüzlerce konser verdi. Verdiği konserler içinde Cizre’den Tekirdağa kadar tüm yurdu kapsayan Anadolu konserlerinin yanı sıra  Koblenz, Volos, Guitart, Naxos, Miami  gibi Avrupanın en büyük gitar festivalleri ve uluslararası bir çok önemli konser salonu da yer almaktadır. Bu güne kadar çeşitli orkestralarla verdiği bir çok konserin içinde üyesi olduğu guruplara ithaf edilmiş beş gitar konçertosunun dünya prömiyerleri de bulunmaktadır.

Avrupa’da ve Türkiye’de çok sayıda ustalık dersleri veren Korad Volos, Naxos,  Koblenz, Guitart, Miami, Yıldız Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, İstanbul Uluslararası Gitar Festivali, gibi ulusal ve uluslarası yarışmalarda jüri üyeliği yapmış, ustalık dersleri vermiş, panel ve seminerlerde konuşmacı olmuştur. 

2001 de Güneydoğu Avrupa Gitaristler Birliği (ASEG-Association of Southeastern European Guitarists) ve 2003 de Klasik Gitar Derneği/Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında yer almış ve başkanlığını yapmıştır. Bu güne kadar proje ve koordinatörlüğünü üstlendiği Türkiye Gitar Buluşmaları, İnönü Üniversitesi Uluslararası Gitar Festivali ve Gitar Yarışması, Uluslarası 2. ASEG Toplantısı, Bilkent Oda Müziği Günleri gibi büyük çaplı organizasyonların yanı sıra dünyaca ünlü gitaristlerin yer aldığı çok sayıda ustalık dersi ve konserlerin de düzenlemiştir.  Türkiyede gitar alanının gelişmesi için organize ettiği bir çok etkinlik arasında 2006 senesinden bu yana, her sene devam eden 2017 Donizetti “”Yılın Klasik Müzik Etkinliği” ödülüne layık görülen Türkiye Gitar Buluşmaları ülkemizde klasik müzik alanında düzenlenen en kapsamlı ve dikkat çeken etkinlikler arasındadır. 

Meslek hayatı boyunca başta Uluslararası Volos Festivali 30. Yıl onur ödülü başta olmak üzere, Uluslararası Yıldız Teknik Üniversitesi Gitar Festivali “Yılın Gitaristi” Ödülü, Türkiye Gitar Buluşmaları ile 2017 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri ”Yılın Klasik Müzik Etkinliği” gibi çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Orkestra ve yaylı sazlar gitar, üç, iki, solo gitar, bandoneon gitar ve şan-cello-gitar için yaptığı birçok düzenlemeler de bulunan Korad’ın Bilkent Gitar Üçlüsüyle  Kalan Müzik’den (2000) ve Terci Korad ikilisiyle A.K Müzik (2008) ve Guitart Production’dan (Belgrat-2003) yayımlanan CD leri bulunmaktadır.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde 2009-2017 yılları arasında bölüm başkanlığı ve dekanlık görevlerini de yürüten Korad, halen aynı bölümde çalışmalarını profesör olarak sürdürmektedir. 

İletişim: korad@bilkent.edu.tr